Eröffnung der Interkulturellen Woche 2019 – “Zusammen leben, zusammen wachsen”

“Birlikte yaşam, birlikte gelişim” sloganıyla bu sene 29’uncusu düzenlenen Kültürlerarası Haftanın Açılışı 19 Eylül 2019 tarihinde yapıldı. Birçok farklı dernek ve kurumunda bir hafta boyunca çok farklı etkinlikleri gerçekleşti. Seminerden, konferansa, sanatın birçok alanına dair etkinliklerden yöresel lezzetlere varıncaya kadar birçok göçmen derneği aktiviteler düzenledi.
Bir çatı kuruluş olan Zentrum für Integration und Migration (ZIM) de kendi bünyesinde bulunan dernekler ile birlikte bu etkinlikler içinde yerini aldı. 23 Eylül 2019 tarihinde “Museum der Kunst des Mittelalters” adresinde gerçekleşen etkinlikte gün boyu kültürel müzik ve dans gösterilerinin yanı sıra, standlar kuruldu, geleneksel ve kültürel lezzetler katılımcılara sunuldu.
Biz de THIDI olarak bu etkinlikte standımızla yer aldık. Kendi kültürümüze ait farklı lezzetleri ziyaretçilerin beğenisine sunduk.

24 Eylül 2019 tarihinde ise ZIM’de gerçekleşen gün boyu etkinliklerde hem tecrübe paylaşımı yapıldı hem de farklı yüzlerle tanışma imkanı elde edilmiş oldu. Entegrasyon tecrübelerinden örnekler kendi yaşamlarından kesitler aktardı. Demokratik yönetime katılım süreçleri ile ilgili bilgiler ve canlı örnekler sunuldu. Burada da geleneksel ve kültürel ikramların sunulduğu bölümde THIDI olarak biz de kendi kültürümüze ait yiyecekleri tüm dostlarımızın beğenisine sunduk.
Programın kapanış bölümünde THIDI tarafından sık sorulan sorulara cevap olarak Almaya’ya göç ve nedenleri ile ilgili bir sunum gerçekleştirildi.

135. Netzwerktagung
23 Ekim 2019
135. si düzenlenen Network Meeting(Netzwerktagung)’a katıldık. Entegrasyon çalışmaları kapsamında farklı vakıf, dernek ve kurumların müştereken katıldığı seminerde ana gündem maddesi değişen göçmenlik yasası idi. Değişiklikler ile ilgili özet bir bilgi sunuldu. Göç ve Entegresyon Bürosu’ndan (Büro des Migrations- und Integrationsbeauftragten) 24 Kasım’da gerçekleşecek Thüringen Ausländerbeirat seçimleri ile ilgili olarak bilgiler sunuldu. Yeni göçmenlik yasası çerçevesinde Ausländerbehörde’den kısa bilgilendirme yapıldı. Farklı organizasyonların da kendi çalışmalarından kısaca bahsettikleri bir sunum gerçekleşti.
Bu toplantıda bir de veda konuşması ile Frau Tröster’in artık aramızdan ayrılacağı haberini üzüntü ile öğrenmiş olduk. Kendisine bütün yardımlarından dolayı şükranlarımızı sunuyoruz.